پر کاربردترین گیاهان دارویی

طیرانی

از هزاران سال قبل از گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کردند. امروزه نیز طب سنتی در بین مردم طرفداران زیادی دارد و بسیاری از افراد برای درمان بیماری ها از خواص گیاهان دارویی استفاده می کنند. برخی از گیاهان دارویی از دیگر گیاهان شناخته تر هستند که هم به صورت تازه و هم خشک شده در دسترس مردم قرار دارند. آویشن یکی از گیاهان پرخاصیت دارویی است که از زمان های قدیم برای درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفت . از این گیاه علفی و معطر که دارای خواص دارویی است در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده می کنند. آویشن برای درمان سردرد، سرماخوردگی، گوش درد، سرخک ، سرفه ، تقویت اعصاب، درمان افسردگی، خستگی و بی خوابی مفید است و مصرف آن موجب کاهش فشارخون و چربی خون می شود. همچنین این گیاه دارویی ضدتشنج و ضد صرع و ضد نفخ است که سبب تقویت بینایی و معده می شود . شستشوی سر با دم کرده آویشن در درمان و کاهش ریزش مو کمک می کند. مصرف آویشن بعد از غذا هر نوع مشکل مربوط به دستگاه گوارش مثل نفخ، سنگینی، گرفتگی عضلات معده را درمان می کند.آویشن با عفونت های مجاری تنفسی مقابله کرده و سرفه را کاهش می دهد.

کاسنی

کاسنی یک گیاه دارویی با گل های آبی یا ارغوانی است که کاملا سرد ، تقویت کننده کبد، و مسکن حرارت و عطش، و گرمی و تقویت کننده کلیه و فشار خون و صفرا و پاک کننده مجرای ادرار و کلیه ها است. مصرف آب برگ کاسنی دارویی مفید برای درمان یرقان و کلیه ها و کبد است و تب را برطرف می کند و معده را تقویت می نماید .کاسنی برای تنظیم فشار خون ، کاهش قند خون و درمان کننده سردرد و بیماریهای کبدی است . ضماد آن برای برطرف کردن ورم های گرم و درد چشم و افزاینده بینائی است.

طیرانی

طیرانی

گیاهان دارویی که برای افزایش وزن مفید هستند

اگر در میان اقلیتی از افرادی هستید که می خواهند چاق شوند باید از روش های خانگی متعدد استفاده کنید تا به افزایش وزن کمک کند. از آنجا که اینها درمان های خانگی هستند، می توانید به سادگی آن ها را به سبک زندگی عادی و روتین خود منتقل کنید. عوامل رایجی که می تواند باعث کاهش وزن شود شامل:سو تغذیه، غذا نخوردن، تمایلات ژنتیکی، استرس، کمبود خواب، عدم تعادل هورمونی، روزه گرفتن و برخی از بیماری هایی مانند تیروئید پرکار و سل. کمبود شدید وزن می تواند منجر به بروز نازایی، از دست رفتن استخوان، کم خونی، بیماری مکرر، و سیستم ایمنی ضعیف شود. نسخه های طب سنتی برای افزایش وزن و درمان لاغری: شیر بادام : شیر بادام را با جوشاندن شیر و بادام آماده کنید همچنین انجیر و خرما را به آن اضافه کنید وقتی از روی حرارت برداشتید شیر را صاف کنید بگذارید خنک شود و بعد آن را مزمزه کنید. هر روز به مدت ۱ ماه شیر بادام بخورید. همچنین انجیر، خرما و بادام بخورید تا از فواید آن بهره ببرید. شیر بادام درمانی خوب برای افزایش وزن به روش سالم است. لوبیا: فیبر و پروتئین بالایی دارد و یکی از بهترین غذاها برای افزایش وزن هستند می توانید لوبیا را در سالاد یا سوپ مصرف کنید.

آشنایی بیشتر با گیاهان دارویی

گیاهان دارویی متنوعی وجود دارد که به اعتقاد بسیاری از پزشکان و کارشناسان علوم گیاهی می توان از آن ها در چرخه درمان استفاده کرد. داروهای گیاهی هزاران سال است که برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و فواید سلامت بسیاری ارائه می کنند و همچنین توانایی های بهبودی و ترمیمی انواع مختلف گیاهان دارویی بسیار چشمگیر و شناخته شده هستند. اگر چه گیاهان به عنوان یک پایه ی دارویی برای همگان شناخته شده اند اما روش های استفاده از آن متفاوت است. این روش ها در یک نکته مشترک اند: بهره گیری بدن ما از مواد دارویی گیاهی. با ما همراه باشید تا در مورد گیاهان دارویی بیشتر آشنا شوید. محصولات طبیعی گیاهی در سراسر تاریخ بشر برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع سوابق استفاده از گیاهان دارویی بیش از ۵،۰۰۰ سال است و برای بسیاری از ادوار تاریخی، داروهای گیاهی، تنها داروی مورد استفاده بودند.ز ۲۵۲ دارو در فهرست داروهای مهم سازمان بهداشت جهانی ، ۱۱ درصد به طور انحصاری از گیاهان دارویی تولید می‌ شوند. حدود ۲۰۰ سال پیش اولین ترکیب دارویی، مورفین ، از تریاک استخراج شده از غلاف دانه گل خشخاش تولید شد. از آن به بعد، دانشمندان گیاهان دارویی را مطالعه قرار دادند تا محصولات دارویی را که امروز می شناسیم ایجاد کنند.

طیرانی